Как стигнах до Ксиан и защо да почнем първо. Като казах на приятели и колеги, че ще идвам до тук и ще имам няколко дни ме посъветваха задружно да отскоча до Ксиан, което е град от 7 милиона или нещо такова на скромното разстояние от 1200км от Бейджин и известно с находката на няколко хиляди теракотни война, които са открити. И така, оказа се, че има бърз влак за около 5,5 часа (а и нощен спално, но това го отхвърлих) и намерих в нета как да си взема билет и ме посъветваха някои да е първа класа, а после други казаха, абе що си платила за пътва класа. Както и да е, после си резервирах и хотел и си намерих и гид с английски пак в нета, дето е и с шофьор, щото аз не говореща китайски ми казаха, че едва ли ще се оправя особено като нямам много време. И така, сутринта в 7 тръгна влака, в 5 такси към гарата, където минаваш проверки естествено.. народът спи, хърка, яде, и издава всякакви звуци. Качихме се на влака – по-добре от Индийски, но не като японски, но не зле (мисля и по-добре от български, в тоалетната имаше тоалетна хартия и да отбележа, че имаше една седяща и една клечаща). И тея ми ти китайци са толкова шумни – иде ти да се гръмнеш... То не беше говорене по телефон, помежду си, направо викат, това ми ти оригване и подобни.. мама мия. Навръщане тоя до мен игра на игра на тел си над 3 часа с включен звук. Първо до мен беше един китаец дето взе пакетчетата с храна и за мен и за него си (не че щях да ям, но – просто са като коне с капаци). После той като слезе седна до мен една мацка, с която се опитах да водя разговор и се оказа, че работила в банка в Кси ан и ми даде и визитка – всичко на китайски, само емайла и тел мога да разбера. И тя ми препоръча място, където да опитам прословутата им агнешка супа (за нея по-късно).
Като пристигнах ме чакаше заместник гида, защото моят бил зает и ми предложи да ми намери заместник негов приятел и гид, и естествено и шофьор. И така отидохме до града, разгледахме и особено с внимание на мюсулманския квартал, който е много известен и особено храната, която е известна и ядох т.нар. китайски бургер (имах и написано на китайски как е – толкова ми го препоръчаха, че един колега китаец ми го написа да го показвам) – и това е все едно питчица и вътре месо варено цяла нощ, накълцват го и е варено с подправки – не е зле и е добре, но чак да е върха на кулинарията и да си умреш за него, не смятам.
Интересна беше джамията, която е в китайски стил и изглежда като будиски храм повече отколкото като джамия и затова е и особено интересна, а и доста древна. Стената на града я качихме да имаме и хубава гледка, отново с мъгла и замърсяване – трябва да кажа, че по пътя от Пекин до Ксиан имаше само мъгла , което си било и замърсяване.. това е - производства и не знам си кво и яко замърсен въздух! А, и ме заведена „пазара“ за чай и където той купувал, както и местните да взема чай зелен – много по-евтин от всички други магазини естествено!
И така, след като се настаних в някакъв Софител, сврух луксозен за 90 долара та и по-малко го бях намерила, отидох в ресторант, който китайката от влака ми препоръча да хапна прословутата агнешка супа, чието име също имах написано на китайски. Отива Лора, ресторантът отворен, полупразен (е, беше малко рано, но бях гладна) и естествено никой английски не говори! Изкарах си аз лисчето и показах какво искам и не можеш нищо да разбереш или да питаш. Знаех, ще е супа с агнешко и може и друго, и слагали надробена някаква уж палачинка. Е носи ми лелята китайка голямата купа, вътре месо, надробено нещо леко като хляб на дребно, имаше и нещо като тяхното фиде, носи ми и 2 купички – едната с някакви зеленини надробено явно да си сложиш и другата с нещо като трушия чесън и ми прави знак, че чесънът си вземаш с ръка и ръбаш.. абе безконечни са преживяванията на туриста дето не говори езици в странни страни, където пък те не говорят английски. Е, похапнах от супата, това надробеното като хляб, явно палачинката, доста го пропуснах и това беше.
По пътя за и от ресторанта се минава покрай едни ресторантчета и магазинчета, дето отпред на тротоара са показали какво имат и колко е прясно – това ми ти едни големи грозни, зелени жаби, някакви рачета, риби странни, скариди и какво ли още не – съжалявам, че не бях с апарата си просто – гадно и гнусно да ти стане!
Втория ден сутринта ме чакаше пак гида с шофьора и след като минахме през известната стара пагода дето повечето неща са от преди 5-6 години и само основната сграда дето реално сам постройката е автентична, се отправихме към воините, които са на около час с кола. Та имераторът Чи, който станал император на 13 решил, че иска да има армия дето да го пази тоест гроба му като умре и са направили няколко хиляди теракотни воина, които са „пограбали“ близо до гроба му , но доста са разрушени и случайно открити и има доста, които не ги разкрават, защото като започнали разкопките за няколко дни цветовете изчезнали, явно от въздуха и прочие и чакали да има по-добри условия за съхранение. И така после обядвах с гида, който ме заведе в едно ресторантче дето било основно за местните, гидовете и шофьорите, а не за туристи, за да опитам автентична супа от дъмплинкс, която беше със свински с чесън и нещо като праз и трябва да кажа, че беше фантастична! за 4 долата! мдам.. изобщо не успях да я изям!
Оказа се, че имаме повечко време и успя гида да ми смени билета за малко по-рано и то първа на втора класа – не е толкова зле, но тея са мнооогооо шумни. На гарата в едната от тоалетните имаше сигурно 2-3 дузини, всички клечащи (само тази за инвалиди не) и без тоалетна хартия, Като бяхме в музея и на едно място гидът ми вика – тази тоалетна тук я препоръчвам, че е най-чистата от всички, но естествено, няма тоалетна хартия! Е аз нали се ориентирах след първия ден и си носих прилежно, както и мокри кърпички се ползваха повече отколкото и в Индия, колкото и да не е за вярване!
И така пристигнах в Бейджин малко след 9.30 и в търсене на такси се оказа, че има една дългичка опашка, която ми отне сигурно 40 мин докато дойде моя ред. След като и в двата влака ми се стори, че съм единствената не китайка, естествено същото беше и на опашката за таксита, но както си знам, държа си в ръчичка визитката на хотела, където е написана на китайски къде да ме заведат и така.
Като пристигнах в хотела, където бях и за бизнеса и където си бях оставила куфара, си се нанесох в поредната стая хотелска за едно преспиване и пренареждане на багажа.